Nianie elektroniczne – hit czy zbędny gadżet?

Teoretycznie niania elektroniczna nie jest niezbędnym elementem niemowlęcej wyprawki, jednak w praktyce często okazuje się nieocenioną pomocą dla zmęczonych i zabieganych rodziców. Nie da się ukryć, że nowoczesne technologie mogą bardzo ułatwić funkcjonowanie całej rodziny, poprawiając nie tylko jej komfort i wygodę, ale również bezpieczeństwo. Jakie są zalety takiego urządzenia i dlaczego warto je mieć?

Do czego służy niania elektroniczna?

Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić dziecku nieustannej opieki rodzica, jednak w rzeczywistości trudno jest przebywać tuż przy swojej latorośli przez całą dobę. Chyba każdej mamie i każdemu tacie zdarza się choć na chwilę zostawić śpiące niemowlę w innym pomieszczeniu, choćby po to, by udać się do toalety, przygotować posiłek lub odebrać telefon. Nianie elektroniczne to urządzenia, które pozwalają na obserwację pociechy znajdującej się w innym pokoju. W zależności od wybranego modelu możemy nasłuchiwać, czy maluch nie zaczął płakać lub podglądać, co w danej chwili robi. Każda niania wyposażona jest w dwa osobne elementy: nadajnik oraz odbiornik. Niektóre z nich działają na zasadzie podobnej do walkie-talkie, inne wykorzystują sygnał Wi-Fi, a nawet umożliwiają wygodną obsługę za pomocą smartfona.

niania elektroniczna

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Na rynku można znaleźć tak wiele różnorodnych typów niań elektronicznych, że każdy rodzic z łatwością znajdzie idealny model dla siebie. W zależności od przestrzeni, na jakiej planujemy używać urządzenia, możemy potrzebować niani o różnym zasięgu i zasadzie działania. Jeśli mieszkamy w sporym domu, a odległość pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jest znaczna, warto zdecydować się na droższy produkt cyfrowy, natomiast przy niewielkich dystansach równie dobrze sprawdzi się analogowy. Podczas zakupu warto także zwracać uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu, np. kamerkę, przez którą będziemy mogli podglądać niemowlę, system monitorowania oddechu lub obustronną komunikację, dzięki której można mówić do dziecka.