Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Dom powinien być dla dziecka ostoją, miejscem kojarzącym się ze schronieniem i bezpieczeństwem. Jednak aby tak było, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia chroniące malucha przed rozmaitymi zagrożeniami. Jako dorośli rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele ich jest w naszych mieszkaniach! Na szczęście na rynku bez problemu znajdziemy takie akcesoria jak bramki ochronne dla dzieci, zaślepki do kontaktów czy blokady do szuflad.

Bramki zabezpieczające dla dzieci

Dopóki maluch nie potrafi przemieszczać się samodzielnie, rodzice i opiekunowie mogą w pełni kontrolować jego położenie i dbać o to, by nie wchodził do potencjalnie niebezpiecznych dla niego pomieszczeń. Z czasem jednak sytuacja coraz bardziej się komplikuje. Niestety mało kto ma czas na nieustanne patrzenie na latorośl, a nawet chwila nieuwagi może się źle skończyć. Znakomitym rozwiązaniem tego problemu są bramki dla dzieci wyznaczające granice, w jakich maluch może się poruszać. Można ich używać do odgrodzenia konkretnego pokoju lub zabezpieczenia schodów, z których mógłby spaść malec. W podobny sposób działają kojce z przezroczystą siatką, dzięki którym dziecko przez cały czas widzi mamę lub tatę, a rodzice mogą mieć na niego oko i nie boją się, że pociecha zawędruje w niepożądane miejsce.

zabezpieczenia przed dziećmi

Niebezpieczne przedmioty

Dopiero po przyjściu na świat dzieci orientujemy się, jak wiele z naszych przedmiotów może stwarzać dla nich zagrożenie. Ostre noże, nożyczki, kubki z wrzątkiem, trujące rośliny, niewielkie drobiazgi, którymi można byłoby się zadławić (takie jak guziki, monety, biżuteria), detergenty do sprzątania, alkohol, sznurki i tasiemki… Wszystko to bezwzględnie musi znajdować się poza zasięgiem malucha, najlepiej w położonych wysoko, mocno zamkniętych szafkach. Warto również zainwestować w zaślepki do gniazdek elektrycznych, blokady do szafek i szuflad oraz mocowania do regałów, które mogłyby przewrócić się na naszą pociechę.

Baby Dan Dwustronna blokada drzwi

Babyono Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych 6 szt.

Bezpieczny sen

Kiedy dziecko jest małe, warto zabezpieczyć jego łóżeczko specjalnymi barierkami (po osiągnięciu przez nie określonego wieku można je usunąć). Materac, na którym śpi niemowlę, musi być odpowiednio twardy – należy dobrać go do wagi użytkownika. Warto unikać zbyt miękkich poduszek i koców, a także grubych kołder. Oboje rodzice powinni także rzucić palenie – mało kto wie, że nałóg któregokolwiek z nich może przyczynić się do śmierci łóżeczkowej!